LIC
Vaisingumo pažinimas « NŠP metodai « Kalendorinis

 

Kalendorinis metodas

 

 

Jau nuo seniausių laikų buvo žinoma apie vaisingas dienas moters cikle. Štai 1000 m. pr. Kr. Susruta manė, jog vaisingos yra pirmos 12 ciklo dienų. Charata, gyvenęs 900 m. pr. Kr., šį tarpsnį pratęsė iki 16 dienų. Aristoteliui tas laikas atrodė tik 5 dienos. Graikų ginekologas Soranas tikėjo ovuliaciją įvykstant tuoj po mėnesinių, kol gimda „yra tuščia ir pasiruošusi priimti sėklą“. Ir tik XI amžiuje Maimonides prakalbo apie vaisingumą ciklo viduryje, tačiau vaisinga laikė tik vieną dieną. Pseudoteorijoms galas buvo padarytas tik trečiajame šio amžiaus dešimtmetyje, kai japonas K. Ogino ir austras H. Knaus nepriklausomai vienas nuo kito įrodė, kad ovuliacija būna vidutiniškai 14 dienų iki mėnesinių.

Trumpas metodo paaiškinimas

A - paskutinė ankstyvosios nevaisingos fazės diena. Ji apskaičiuojama: iš trumpiausio ciklo, per paskutinius 12 mėnesių, dienų atimti 20 (maksimalus dienų skaičius skaičiuojant nuo ovuliacijos iki kitų mėnesinių, t.y. 14 dienų + 6 dienos kurias išgyvena spermatozoidai gimdos kaklelio gleivėse).
B - vaisingos fazės pabaigos diena: iš ilgiausio ciklo dienų skaičiaus (per paskutinius 12 mėnesių) atimame 10 (minimali vėlyvosios nevaisingos fazės trukmė).

Skaičiavimo pavyzdys:
Moteris metus laiko stebėjo savo ciklų trukmę. Ji nustatė, jog jos ciklai trukdavo: I mėn.- 27 dienas: II mėn. - 28 dienas, III mėn. - 30 dienų, IV mėn. - 28 d.; V - 27 d. VI - 29 d. VII - 30 d. ; VIII - 29 d.; IX - 27 d.; X - 27 d.XI - 28 d. ir XII - 29 d.
Trumpiausias ciklas truko 27 dienas o ilgiausias - 30 dienų.
Paskutinė ankstyvosios nevaisingos fazės diena:
27 - 20 = 7
Paskutinė vaisingos fazės diena
30 - 10 = 20
Vadinasi, kitame cikle galima prognozuoti, jog potencialaus vaisingumo fazė bus nuo 8 iki 20 ciklo dienos imtinai.

Šeimos planavimas
Kalendorinis metodas dėl savo paklaidų nerekomenduojamas kaip atskiras metodas, tačiau gali būti naudojamas kaip keliasimptomio metodo dalis
Kalendorinio metodo privalumai ir trūkumai.

1. Labai paprastas taikymas, nereikalaujantis kasdieninio stebėjimo.
2. Galima pradėti taikyti tik turint 6-12 ciklų ilgius
3. Kalendorinio metodo taikymas yra labai ribotas. Jis tinka tik vienodos trukmės ciklus turinčioms moterims.
4. Kalendorinis metodas vartojant kaip atskirą metodą, yra labai nepatikimas, bet gali būti naudojamas kaip keliasimptomio metodo dalis.
Pastaba. Šiame puslapyje pateikta informacija yra pažintinė. Norintiems išvengti neplanuoto pastojimo, rekomenduojame kreiptis į NŠP mokytoją.
 
 
 
     

  © LIC, 2005
  © KIT, 2005