LIC
Vaisingumo pažinimas « Vaisingumo požymiai

 

Vaisingumo požymiai

 


Menstruacinio ciklo metu hormonų įtakoje įvyksta keletas esminių fiziologinių pokyčių. Kai kuriuos jų galima stebėti išoriškai ir pagal jų pasikeitimus nustatyti vaisingos fazės pradžią ir pabaigą. Vaisingumo pažinimas – pagrįstas nuolatinių trijų pagrindinių vaisingumo požymių stebėjimu. Tai:

Gimdos kaklelio gleivės

Pats intymiausias vaisingumo požymis, atliekantis labai svarbų vaidmenį. Gleivės gaminasi gimdos kalelio nišose. Gleivės kinta viso mėnesinio ciklo metu, priklausomai nuo estrogenų kiekio kraujyje. Kai estrogenų kiekis kraujyje mažas (ANF ir VNF metu) gleivės tirštos, lipnios, neskaidrios. Jos tarsi klijai sandariai užklijuoja gimdos kaklelį ir apsaugo moters įsčias nuo infekcijos. Šiose gleivėse įklimpsta bei gana greitai žūva ir spermatozoidai. Didėjant estrogenams, t.y prasidėjus vaisingumo fazei - gleivės skaidrėja, tįsta gausėja ir pasirodo išorėje. Jei sutuoktinio lytinės ląstelės patenka į žmonos lytinius takus vaisingos fazės metu kol kiaušialąstė dar nesubrendusi, jie laikinai „apsigyvena “ atsivėrusio gimdos kaklelio nišose laukdami kol subręs kiaušialąstė. Tik vaisingų gleivių dėka net iki 6 parų vyriškosios lytinės ląstelės išsaugo savo sugebėjimą apvaisinti kiaušialąstę. Nepriklausomai nuo to, ar moters ciklas reguliarus, ar ne, maitina ji krūtimi, ar yra premenopauzėje, gleivių buvimas ir jų išvaizda pasako moteriai apie jos vaisingumą.


Bazinė kūno temperatūra

tai –kūno temperatūra ramybės būsenoje, matuojama tuoj pabudus (pamiegojus nemažiau kaip trys valandas), neatsikėlus iš lovos, tuo pačiu metu, toje pačioje vietoje (makštyje, po liežuviu ar išeinamoje angoje). BKT pakyla iš karto po ovuliacijos.

Gimdos kaklelio kitimai

Gimdos kaklelis taip pat reaguoja į hormonų (estrogenų) svyravimus. Kai jų nedaug gimdos kaklelis užsidaro, nusileidžia ir sukietėja. Padidėjus estrogenų kiekiui kraujyje pakyla, atsidaro ir suminkštėja, kad spermatozoidai nekliudomi galėtų patekti į moters lytinius takus.

Pagalbiniai požymiai

Jie nėra būdingi visoms moterims. Net tos pačios moters skirtingų ciklų metu galimi skirtingi pojūčiai. Jie neparodo nei vaisingo fazės pradžios nei pabaigos, bet gali būti jums naudingi vertinant pagrindinius (gleivių ir BKT) požymius.

  • Ovuliacijos skausmas. Kai kurios moterys vaisingos fazės metu kairėje, dešinėje ar tiesiog apatinėje pilvo dalyje jaučia skausmą. Jo kilmė nėra visiškai aiški. Skausmas trunka nuo kelių minučių iki kelių dienų, yra spaudžiantis, maudžiantis arba aštriai duriantis, įvairaus intensyvumo. Jo negalima paaiškinti paprasčiausiu kiaušidės įtrūkimu ar nedideliu pakraujavimu į pilvo ertmę. Kasdien ultragarsu stebint augantį folikulą pastebėta, jog skausmas jaučiamas net kelios dienos iki jo įtrūkimo;
  • Ovuliacinis tepimas kraujingomis išskyromis iš makšties būna dėl staigaus estrogenų kiekio sumažėjimo ciklo viduryje;
  • Lytinių organų paburkimas taip pat būna ovuliacijai artimomis dienomis;
  • Padidėjęs krūtų jautrumas. Tempimo jausmas krūtyse atsiranda dėl didelio estrogenų ar progesterono kiekio (tačiau pastaruoju atveju moterys labiau akcentuoja tempimo, sunkumo pojūtį) kartais kelia didelį diskomfortą ir kartu su kitais simptomais sudaro vadinamąjį priešmenstruacinį sindromą.
  • Kai kurioms moterims būdingi nuotaikos, seksualinio potraukio pasikeitimai, odos išbėrimai, dažnas šlapinimasis, mieguistumas, apetito padidėjimas, tos pusės, kur vyko ovuliacija, kirkšnies limfmazgių padidėjimas ir kt.

 
 
 
     

  © LIC, 2005
  © KIT, 2005