LIC
Vaisingumo pažinimas « NŠP metodai « Temperatūrinis metodas

 

Temperatūrinis metodas

 

Bazinė kūno temperatūra


Bazinė kūno temperatūra (BKT) – tai ramybės temperatūra, matuojama makštyje, tiesiojoje žarnoje ar po liežuviu pamiegojus ne mažiau kaip tris valandas, neatsikėls iš lovos, kasdien tuo pačiu metu ir tuo pačiu termometru.
BKT pakyla padidėjus kraujyje progesterono kiekiui. Manoma, jog progesteronas veikia periferines kraujagysles, kuriose kraujo cirkuliacijos pokyčiai sukelia nedidelę bazinės kūno temperatūros pakilimą.
BKT pakilimas parodo tik vaisingos fazės pabaigą. Vaisingos fazės pradžia skaičiuojama nuo pirmos ciklo dienos.

Trumpas metodo aprašymas

Temperatūrinis metodas pagrįstas kasdieniniu BKT matavimu, matavimų rezultatų užrašymu ir užrašų interpretavimu.

Metodas yra labai tikslus. Norintiems pasinaudoti šiuo metodu reikės:

  • žinių apie metodą:
  • termometro (tinka gyvsidabrinis ir elektroninis);
  • specialių stebėjimų lentelių (lenteles galite įsigyti LIC „Už gyvybę" arba Šeimos centruose);
  • tiksliai sekti žemiau pateiktomis taisyklėmis;
  • kilus neaiškumams, būtinai pasikonsultuoti su patyrusiais NŠP mokytojais.


Moters vaisingas ciklas temperatūriniame metode, skirtingai ne kituose metoduose, skiriamas į dvi fazes: žemos temperatūros fazę (ŽTF) ir pakilusios temperatūros fazę (PTF).

  • ŽTF – moters mėnesinio ciklo dalis skaičiuojama nuo pirmos menstruacijų dienos iki BKT pakilimo. Šioje fazėje BKT sąlyginai žema.
  • PTF – moters mėnesinio ciklo dalis skaičiuojama nuo BKT pakilimo iki paskutinės ciklo dalies. Vaisingoje fazėje, po ovuliacijos, geltonkūniui pradėjus išskirti progesteroną, BKT pakyla 0,2° - 0,4° C ir tokia išlieka iki kitų menstruacijų. Apie 30 proc. visų ciklų prieš pakilimą būna nedidelis temperatūros sumažėjimas

BKT matavimo ir užrašymo pagalba tiksliai galima nustatyti ovuliacijos laiką bei vaisingos fazės pabaigą.Vėlyvoji nevaisinga fazė prasideda trečiąjį pakilusios temperatūros rytą, jei visi pakilusios temperatūros taškai yra bent 0,2° C aukščiau už šešių dienų BKT reikšmes prieš pakilimą. Svarbus yra tik BKT pakilimo skirtumas, bet ne pati temperatūros reikšmė.


Tai dvifazė BKT kreivė vaisingos moters cikle.Vadovaujantis BKT, nevaisinga ciklo fazė prasideda trečiąjį pakilusios BKT rytą. Linija, brėžta tarp 36,55° C ir 36,60° C virš minėtų šešių žemesnės temperatūros reikšmių yra vadinama dengiančiaja linija

  • Dengiančioji linija brėžiama pusė langelio aukščiau virš aukščiausio žemos temperatūros fazės (ŽTF) taško,
  • turi dengti visus, be trukdymų užregistruotus ŽTF taškus (pirmųjų keturių ciklo dienų galima nepaisyti),
  • prieš pakilimą turi būti mažiausiai 6 ŽTF taškai.
BKT pakilimas yra tik toks pakilimas jei trys iš eilės užregistruotos BKT reikšmės yra bent 0,2 C aukštesnės už prieš tai užregistruotas šešias BKT reikšmes.

 

BKT matavimo taisyklės
  • BKT matuojama rytą vos pabudus, neatsikėlus iš lovos, bent po 3 val. miego su ne didesne kaip 0,5 val. paklaida;
  • BKT galima matuoti arba išeinamojoje žarnoje, arba makštyje, arba po liežuviu. Pastarojoje vietoje ji kiek žemesnė, tačiau BKT pakilimo skirtumas visais atvejais yra tas pats.
  • visą ciklą matavimo vieta negali būti keičiama;
  • Termometro taip pat negalima keisti to paties ciklo metu. Specialiu termometru - ovuliometru - BKT matuojama 3 min. išeinamojoje žarnoje arba makštyje ir 5 min. po liežuviu. Paprastu klinikiniu termometru matavimai 2 min. ilgesni;
  • BKT įtakos gali turėti ne tik matavimo laikas, bet ir alkoholis, peršalimai, sutrikdytas miegas, pamaininis darbas, kelionės, stresai;
  • termometro parodymus reikai užsirašyti iš karto po matavimo;
  • kiekvieną ciklą žymėti atskirame stebėjimų kalendoriuje;
  • pažymėti galimus trukdžius (sveikatos sutrikimus, termometro pakeitimą; pavėlavus pasimatuoti temperatūrą daugiau nei leidžia 0,5 val. paklaida. Pamatavus anksčiau ar vėliau negu nurodyta paklaida, žymėjimų lape reikėtų atlikti korekcijas: nuleidžiant reikšmes po 0,1° C kiekvienai pramigtai valandai. Pamatavus anksčiau nei įprasta, koreguojama temperatūros reikšmes atitinkamai pakeliant;
  • jei matuojama elektroniniu termometru, būtina patikrinti elektroninio termometro tikslumą.
Šeimos planavimo taisyklės


Siekiantiems nėštumo metodas netinkamas.
Norintiems atidėti nėštumą arba visai neplanuojantiems pastoti ir naudojantiems šį metodą privalu susivaldyti nuo pirmos ciklo dienos (šiame metode vaisingos fazės pradžia) iki trečio pakilusios BKT ryto, jei visos trys pakilusios BKT reikšmės (be trukdymų užfiksuotos) buvo bent 0,2° C aukščiau nei šešių prieš pakilimą užrašytų BKT reikšmės. Interpretuojant užrašus, svarbu įvertinti, kad kiekvienas iš trijų vėlesnių be trukdymų užregistruotų pakilusios temperatūros fazės (PTF) taškų būtų bent 0,2° C aukščiau (stebėjimų lentelėse – keturi langeliai) virš dengiančiosios linijos..

Naudojant temperatūrinį metodą reikėtų atsikratyti kai kurių įsisenėjusių mitų, pavyzdžiui, kad BKT gali būti matuojama tik išeinamojoje žarnoje arba, kad pakilusi po ovuliacijos BKT privalo būti būtinai aukštesnė kaip 37° C. Iš tikrųjų tai nėra būtinos temperatūrinio metodo sąlygos. Temperatūrinis metodas gali būti labai tikslus ir efektyvus šeimos planavimo būdas.


Temperatūrinio metodo privalumai ir trūkumai.
  1. Neabejotinas metodo privalumas – jo objektyvumas, todėl temperatūrinis metodas gali būti laikomas vienu efektyviausių iš visų šeimos planavimo būdų
  2. Metodas vertingas nustatant kiaušidžių funkcijos sutrikimus, nevaisingumo priežastis. Taip pat naudojantis šiuo metodu galima nustatyti nėštumą, t.y. BKT užsilaikius pakilimo fazėje ilgiau negu 16 dienų, yra pagrindo spėti, jog moteris nėščia.
  3. Metodas netinkamas poroms, siekiančioms nėštumo,
  4. Ribotas metodo panaudojimas ir moterims po gimdymo bei kitomis situacijomis, kai ovuliacijos nereguliarios (po hormoninių kontraceptikų vartojimo, premenopauzėje).
  5. Jei temperatūrinis metodas taikomas siekiant išvengti nėštumo, reikalauja ilgo lytinio susivaldymo nuo pat ciklo pradžios iki trečio BKT pakilimo ryto
    Pastaba. Šiame puslapyje pateikta informacija yra pažintinė. Norintiems išvengti neplanuoto pastojimo, rekomenduojame kreiptis į NŠP mokytoją.
 
 
 
     

  © LIC, 2005
  © KIT, 2005